25 Aralık 2014 Perşembe

CALİFORNİA WALNUTS CEVİZİ

ALZHEİMER VE KALP HASTALIKLARI RİSKİNE KARŞI 


CEVİZ


California Walnut Commission tarafından 23 Aralık 2014 tarihinde Radisson Blu Hotel’de düzenlenen etkinlikte, cevizin sağlık ve beslenme avantajlarının anlatımı ve World Master Chef Sertifikası bulunan ilk Türk şef olan Fikret Özdemir ile bloggerlar, yılbaşı konseptli yemek pişirme çalışması gerçekleştirdi.
Cevizin üretimi, dünyada ve Türkiye’deki kullanım alanları ile ilgili olarak bilgiler verilen etkinlikte , cevizin Türk tüketicileri tarafından sağlıklı, besleyici ve keyifli bir atıştırmalık olarak değerlendirildiği anlatıldı.
Amerikan Kalp Vakfı tarafından  ‘kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri’ konusunda sertifikalandırılan ve Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından kalp krizi riskini azaltabileceği konusunda onay alan ceviz, fonksiyonel bir gıda olarak biliniyor.                         CEVİZİN KALP HASTALIKLARI                                                          
                               VE ALZHEİMER'A ETKİSİ Yapılan araştırmalar sonucunda, bir kişinin beslenmesine ceviz dâhil edildiğinde, hâlihazırda kalp hastalığı olanlara fayda sağlanmasının yanı sıra, kalp hastalığı geliştirme riskinin de kayda değer oranda azaldığı gözlemlendi.
Advances in Nutrition dergisinin 14 Kasım 2014 tarihli sayısında çıkan bir makalede, Pennsylvania State Üniversitesi, Beslenme Bilimleri Bölümünden Ordinaryüs Profesör Penny Kris-Etherton, ve Jennifer A. Fleming, ceviz ve ceviz yağında bolca bulunan a-Linolenik Asit (ALA) alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına (CVD) yakalanma riskinin azaldığı sonucuna ulaştılar.
Journal of Alzheimer’s Disease’de yayınlanan hayvanlar üzerinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, ise, ceviz tüketiminin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada, başlangıcını geciktirmede, ilerlemesini yavaşlatmada veya Alzheimer hastalığını önlemede olumlu bir etkisi olabilir.

New York Eyaleti Gelişimsel Engeller Hakkında Temel Araştırmalar Enstitüsü (IBR), Gelişimsel Nöroloji Laboratuvarı başkanı Prof. Dr. Abha Chauhan önderliğinde yürütülen araştırmada, ceviz açısından zengin bir diyet uygulanan farelerde öğrenme becerilerinde, hafızada, kaygı azaltımında ve motor gelişiminde kayda değer iyileşme görülmüştür.

                
                       Cheflerimiz bizlere cevizli ekmek yaptılar yumuşacık sünger gibi tadı harikaydı:)
                                                            Risotto'nun  tadı muhteşemdi :)

                                                 Öğlen yemeğimiz sunumuyla  enfesti :)
Browni dondurmayla  birlikte tadı damağımda kaldı :)
                                             
                                                      World Master Chef Fikret ÖZDEMİR

  
World Master Chef Fikret ÖZDEMİR  'e  www.radissonblu.com  hotel şişli bizlere  bu imkanı sunduğu için ve emeği geçen herkese teşekkürler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder